Kto szuka prawdy, nie powinien liczyć głosów… (Gottfried Wilhelm Leibniz)

Tło strona główna

Miesiąc: wrzesień 2010

Ciechanowskie spotkania ze średniowieczem

Ciechanowskie „Spotkania ze średniowieczem” zdają się być już stałą imprezą tego miasta. W sobotę 4. września 2010r., po raz szósty błonia pod zamkiem książąt mazowieckich w Ciechanowie za sprawą organizatorów imprezy ― Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Grupy Wojów „Arcona” ― zostały „przeniesione” w historię o ponad 1000 lat. Pojawiły się makiety dawnych kramów kupieckich i rzemieślniczych oraz rekonstrukcja obozu rycerskiego. Można było poobserwować jak pracuje kowal wykuwający groty strzał i miecze, jak wyplatano powrozy, tkano płótna, jak powstają malowane ikony, albo drukowanie stron ksiąg metodami z epoki Gutenberga. Można było także wytoczyć naczynie na kole garncarskim, albo podczas zwiedzania namiotów wojów ― nie tylko obejrzeć i wypróbować ich uzbrojenie, ale także posmakować specjałów średniowiecznej kuchni.
Kupcy zachwalali i oferowali ceramikę, miody, biżuterię, akcesoria rycerskie, drobne historyczne suweniry, a nawet zioła.
W imprezie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z Polski i Białorusi.
Stoczono walki piechoty rycerskiej ― Słowian z Wikingami, stłumiono bunt Masława, a na koniec dnia rycerze konno w turnieju potykali się na miecze i kruszyli kopie o rękę pięknej córki ciechanowskiego kasztelana.
Nie zabrakło dodatkowych atrakcji ― można było posłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołów Radnyna z Pruszcza i Stary Olsa z Białorusi.
Mieszkańcy grodu Ciecha oraz tłumnie przybyli turyści mogli tego dnia poznać tajniki życia z odległej epoki i mile spędzić czas wraz rodzinami. Ciechanów zaprasza na kolejne spotkania ze średniowieczem w najbliższych latach.

Tomasz Ulatowski

BITWA MŁAWSKA 1939

Wręcz sztandarowym wydarzeniem dla pobliskiej mi Mławy jest, wpisana już do kalendarza stałych imprez tej miejscowości, rekonstrukcja bitwy mławskiej z 1939r. Przedsięwzięcie odbywa się w ostatni weekend sierpnia. Najpierw w piątek na ulicach miasta z olbrzymim zaangażowaniem odtwarzana jest przez ponad setkę miejscowych „aktorów” inscenizacja nalotu bombowego, zaś następnego dnia ― bitwa w rejonie pobliskich Uniszek Zawadzkich (przy trasie krajowej E-7). Zwłaszcza to ostatnie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Szacuje się, że w bieżącym ― 2010. roku, rekonstrukcję działań militarnych sprzed ponad 70-ciu lat obejrzało ok. 40 tysięcy widzów, a aktywnie uczestniczyło 200 członków żołnierskich grup rekonstrukcyjnych.
Bitwa pod Mławą rozegrała się w dniach 1-3 września 1939 roku. Była jedną z pierwszych w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3-cia Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera.
Mławskie inscenizacje to nie tylko atrakcja turystyczno-historyczna, ale także upamiętnienie ofiar tamtego września ― 864 poległych żołnierzy oraz ofiar cywilnej ludności.

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén